şirket eğitimleri

kobilere yönelik eğitimler

Kurumsal gelişim eğitimleri, şirketin bulunduğu noktadan olmak istediği noktaya gidiş yolunda destek olan temel eğitimlerdir.
Gelişim için gerekli adımlardan biri de yeniliklere açık olmaktır. Gelişen ve değişen dünya düzeninde, dünün kuralları bugün için yetersiz hatta gereksiz olabilir. Ancak kendini yenileyebilen şirketlerin ayakta kalarak ilerleyebilmesi mümkündür.

‘Bildiğimizi Zannetmemiz Öğrenmemizin En Büyük Düşmanıdır.’
C.Bernard

Geniş bakış açısına sahip şirket yöneticileri, bir iş yerinde çalışan bireylerin öneminin farkındadır. Kurumun büyümesi, gelişmesi, daha çok beğenilmesi, takdir toplaması ve daha çok kazanması için; verilen hizmetin kalitesi bugünkü piyasa koşullarında en önemli etkenlerdendir. Bu da kalifiye eleman anlamına gelir. Kendine bakan, giyimine, temizliğine dikkat eden, beden dilini, kelimeleri doğru kullanan, güler yüzlü, olumlu cümlelerle, saygılı iletişim kuran, işini severek yapan kişilerle herkes çalışmak ister. Bir patronun da kendini geliştiren elemanlarla çalışarak ‘vitrinini’ zenginleştirmek en doğal hakkıdır.

“Tecrübe insanın başına gelen şey değildir; o insanın, o başına gelenle yaptığıdır.”
Aldous Huxley

Şirketlerin iki gruba doğru hizmet vermesi gerekir:
* İç müşteri (çalışanlar)
* dış müşteri (bağlantı kurulan diğer işletmeler ya da doğrudan müşteriler)
Öncelikle iç müşteri bulunduğu ortamdan ve koşullarından mutlu olmalıdır. Bu, dışarıya da yansıyacaktır. Uygulama ağırlıklı eğitimler, hem çalışanların keyifli zaman geçirmesini sağlamakta hem de öğrenilenlerin kalıcılığını, kullanılabilirliğini artırmaktadır.

“Duyduğumu unuturum, gördüğümü hatırlarım, yaptığımı anlarım.”
Çin Atasözü